SCS Software yeni blog yazısında yine American Truck Simulator ile ilgili bilgi ve görüntü paylaşımı yaptı. Çeşitli konularda yine açıklamalarını yenilediler.

“American Truck Simulator: California(Başlangıç sürümü) üzerinde ince ayarlamalar içerik parlatması ve özellikler üzerinde sıkı bir şekilde çalışıyoruz.”

Daha önceki blog yazılarında lokasyonları göstermişlerdi. Ama birkaç panaromik manzaranın hala görmeye değer olduğunu belirtiyorlar.​

SCS ekibi sözleri şöyle devam ettiriyor; “İtiraf etmeliyiz ki American Truck Simulator: California üzerinde çalışırken “haydi bunu da bitirelim” modunda olmuşuzdur.” Ama tabii bu öyle olmadı. Daha uzun sürdü.

Temelde onların sorununun her şeyi vermek istemeleridir. “Euro Truck Simulator 2 bizim için büyük bir başarı olmuştur.” Bu nedenle kesinlikle vazgeçmeyi düşünmüyorlar. “Haydi bunu genişletmeye ve geliştirmeye devam edelim” diyor. American Truck Simulator ile okyanus ötesindeki girişim böylece kamyon simülasyonları tarzının küresel hayran kitlesini daha mutlu yapabilir.

Aynı zamanda daha derine gitmek gerektiğini de biliyorlardı ve bu bütünleyici oluşturma hırsının World of Trucks Projesi‘nden doğduğunu belirtiyorlar.​

Sanal Kamyon Şirketleri ve zengin multiplayer ile büyük bir kamyon evreni uygulamasını desteklemek için topluluk özelliklerini ve altyapıyı ekliyorlar. Oyun dünyasına daha fazla aracı tanıtmak istiyorlar sadece kamyon(semi-truck) istemiyorlar. Böylece onların simülasyon sistemiiçerisinde alternatif oynanış ve sürüş deneyimi eklenmeye başlandı.

Aynı zamanda grafik teknolojisini ilerletmeye devam etmeleri gerektiği oyun motorunda hala birçok geliştirme ve optimizasyona ihtiyaçları olduğunu tekrar açıklıyorlar. Bu tür değişikliklerle oyun modlarında oyunun çökmesini engellemeye çalışmak oyunu dengelemek hiç de kolay değil.​

Tüm bu hedeflerin peşinde uzun bir yolculuk oldu. Şu anda ETS 2’nin yayımlanma gününden beri SCS Software’ı 50’den fazla çalışan insanla sayısı üç kat arttı. Projeler üzerinde çalışan içerik ekipleri ayrı olmakla birlikte onlar programlama ekibiyle paylaşılır ve test etme ve serbest bırakma hattını geliştirmeye gelince zor dersler çıkarırlar.

“Bazen her ileri adım için 2 geri adım atmak gerekir fakat biz inatçı ve buna adanmışız ve biz eminizki sonunda bunu teslim edeceğiz.”

“Çabamızda sizin ve bizim için önemli şeyin kalite olduğunu hissediyoruz.” Bu nedenle hepsi birlikte iyi uyacak şekilde bulmacanın yeni parçalarını inşa etmek için planları ayarlama eğiliminin olması gerektiğinin ve misyonlarına uygun olmak için serbest bırakma programlarını feda ettiklerini açıklıyorlar.